13 powtórzeń

Maszyna Smitha – blog poświęcony sprzętowi sportowemu

Ćwiczenia siłowe a maszyna Smitha

Ćwiczenia siłowe a maszyna Smitha

Jeżeli zależy nam na przeprowadzeniu złożonego treningu całego ciała, niezbędne okaże się wykorzystanie wielu rodzajów sprzętu. Jednym z bardziej uniwersalnych i wszechstronnych urządzeń jest maszyna Smitha. Klasyczny produkt każdej siłowni, kojarzony z nią od lat. Pomoże nam w budowaniu masy, siły, ułatwi rzeźbienie sylwetki, a przy tym stanowić będzie świetny dodatek do standardowego treningu siłowego, urozmaicając jego formę. Dlaczego warto postawić na maszynę Smitha w trakcie ćwiczeń siłowych?

Fundament każdej siłowni

Choć suwnicę Smitha kojarzy prawie każdy bywalec siłowni, nie wszyscy decydują się na treningi ją obejmujące. Może nie jest tak efektywna jak tradycyjna sztanga, jednak należy przyznać, że pozytywnie wpływa na różnorodność treningową, pobudzając szeroką pulę mięśni. Co ważne, z maszyny Smitha korzystać mogą zarówno ci mniej zaawansowani, jak i bardziej doświadczeni miłośnicy sportów siłowych oraz innych form aktywności fizycznej. Takie urządzenie świetnie sprawdzi się jako dodatkowy bodziec angażujący całe ciało. Na maszynie wykonamy między innymi: martwy ciąg, wyciskanie czy podciąganie w podporze. Pamiętajmy jednak o tym, że na początku bezpiecznie będzie skorzystać z porad trenera lub doświadczonego kolegi/koleżanki. Dzięki temu unikniemy kontuzji czy niepoprawnego wykonywania ćwiczeń, które obniża naszą efektywność.

Wszechstronne urządzenie

Jednym z najbardziej polecanych ćwiczeń na suwnicy Smitha jest wyciskanie sztangi. W jego trakcie najintensywniej pracuje nasza klatka piersiowa, toteż działanie to polecane jest u tych osób, którym zależy na jej rozbudowaniu. Ćwiczenie angażuje również biceps i triceps, a wykonujemy je w podobny sposób do tego, w jaki poruszamy się na ławce płaskiej. Warto także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo jakie oferuje ćwiczącym maszyna Smitha. Nie tylko uczymy się prawidłowej postawy w trakcie wykonywania ćwiczenia, ale i możemy zrezygnować z pomocy osoby asekurującej, dzięki możliwości zablokowania sztangi. Nie zapominajmy jednak o tym, aby do takich ćwiczeń zawsze podchodzić w sposób ostrożny i uważny.

Zalety jakie oferuje maszyna Smitha:

  • wszechstronność i uniwersalność (możemy trenować wiele partii mięśniowych)
  • z racji na duże bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń polecana jest szczególnie osobom początkującym i mało doświadczonym
  • pozwala na urozmaicenie treningu siłowego, ale i polecana jest w przypadku osób starających się wyrzeźbić sylwetkę.
Ludzie zdjęcie utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com